Vetranie domu či chatky

  1. Vlhko a teplo sú dvaja súperi. Buď budete mať v dome jedno, alebo druhé. Ak máte radi teplo, vetrajte každý deň aspoň 2 krát všetky miestnosti – často stačí aj 10 minút, najlepší je slabý prievan 3 - 5 min. Ochladený vzduch sa od stien veľmi rýchlo zohreje.
  2. Ak budete mať v dome vlhko, začnú sa množiť plesne. Toto platí najmä pre kuchyne, kúpelne, špajzy, schody na povalu, ale aj pre pivničné priestory.
  3. Keď varíte, používajte digestor s vyfukovaním pary von. Ak varíte dlhšie, aj troška pootvorte okno – vytvoríte nasávanie vzduchu, inak bude ventilátor odoberať teplý vzduch z miestnosti.
  4. Ak sa v zime okná rosia, je treba vetrať. Vlhký vzduch veľmi dobre vedie teplo, preto sú tepelné straty aj niekoľko krát vyššie.
  5. V zimnom období nenechávajte nikde trvale otvorené okno. Vyvetrajte a zatvorte ho. Pozrite sa aj do špajzy, na toaletu aj do všetkých miestností v pivnici. Ak je niektoré okno vybité, zasklite ho.
  6. Na všetkých oknách máte dvojité zasklenie? Ak nie, často nie je nutné vymeniť celé okno, stačí zmeniť zasklenie za dvojité. Ak chcete poradiť, zavolajte nám. Riešení je niekoľko, jedno úspešné riešenie je na www.tospur.sk
  7. Steny nevykurovaných miestností, ktoré susedia s vykurovanými ako sú špajzy, schodištia na povalu a podobne zateplite. Ak chcete poradiť, alebo si to chcete dať urobiť, zavolajte nás.
  8. Utesnite dvere do nevykurovaných miestností silikónovým tesnením. Nezabudnite aj na vchodové dvere a dvere z predsiene a na povalu.
  9. Zateplite dvere do nevykurovaných miestností. Zateplenie sa robí vždy zo studenej strany. Spýtajte sa, poradíme, alebo urobíme.
  10. Najväčšie tepelné straty sú z kovových okien a dverí. Ak ich máte, čím skôr ich vymeňte za drevené alebo plastové.
  11. Viete, že pred 30 rokmi sa okná zasklievali veľmi tenkým sklom? Nie je výnimkou aj 2 alebo 3 mm tenké sklo. Takéto sklo veľmi dobre vedie teplo a zvyšuje tepelné straty pri jednoduchom zasklení až dvojnásobne.
  12. Kovová zárubňa vchodových dverí spôsobuje veľké tepelné straty. Vymeňte ju čím skôr za drevenú alebo plastovú.
  13. Skontrolujte si vchodové dvere, či sú z plného materiálu. Ak sú duté, čím skôr ich vymeňte alebo zateplite. Ak chcete, poradíme ako sa to dá urobiť za málo peňazí alebo to urobíme.
  14. Ak budete vymieňať kovové zárubne, nevysekávajte ich, ale rozrežte na menšie kusy, ktoré ľahko vyberiete.
  15. Ak uvažujete o inštalácii klimatizácie pre letné obdobie, pouvažujete, či nebude výhodnejšie inštalovať rekuperačnú jednotku, ktorá v lete chladí, ale celoročne zabezpečuje vetranie a v zimnom období aj ohrieva nasávaný vzduchu. Ohriatie je takmer z 80 % realizované z ohriateho vyfukovaného vzduchu. Kúpte si rekuperačnú jednotku z plechovým rekuperátorom, ktorá má vysokú účinnosť a vydrží veľmi dlho. Niektoré jednotky ho majú z papiera a často po 2 – 3 rokoch dosahujú veľmi nízku účinnosť. Pozrite sa na www.vano.sk
  16. Veľmi dobrou ochranou pred letnými horúčavami je zafúkanie celulózovej izolácie Climatizer Plus do štukatorového stropu, alebo pod strešnú krytinu. Izolácia Climatizer Plus sa ľahko aplikuje, je lacná a má veľmi dobré vlastnosti. Pozrite sa na www.vuno.sk alebo www.climatizer.com
  17. Ak má Váš domček cca 30 rokov a viac, neodporúčame Vám zatepľovať ho polystyrénom. Takéto domy často vlhnú a plesnejú. Je lepšie aplikovať niektorý z „otvorených“ – prevetrávaných zateplovacích systémov. Jeden z najlepších je práve Climatizer Plus. Obráťte sa na nás, radi Vám poradíme aj aplikáciu vykonáme.
  18. Polystyrénové zateplenie nikdy nerobte z vnútornej strany, ale zvonka - zo studenej strany. Na vyrovnanie stien je oveľa lepší sadrokartón. Ak chcete robiť sadrokartónové priečky, vyplníme Vám ich izolačným materiálom Climatizer Plus, ktorý stenu zateplí aj akusticky oddelí. Úspešné sú tiež steny z drevených OBS dosiek, s ktorými tiež pracujeme.
  19. Na zníženie prenikania vodných pár do drevených konštrukcii používajte parozábranu. Práca s ňou je pomerne náročná, preto sa radšej obráťte na špecializovanú firmu s certifikátom, alebo si kúpte odbornú literatúru, či technický predpis výrobcu. Osvedčené parozábrany a difúzne fólie pod strešnú krytinu vyrábajú firmy Bachl, Juta, alebo Tyvek® firmy DuPont. Pozrite sa na www.bachl.cz, www.juta.sk, www.dupont.cz.
  20. Ak budete rekonštruovať šikmú strechu, použite pod škridlu difúznu fóliu, alebo asfaltovú lepenku, pod ktorou celú strechu obijete doskami (plný záklop). Údržba, zateplenie, ale aj životnosť takejto strechy je oveľa vyššia.
  21. Ak sa aplikuje difúzna fólia, je bezpodmienečne nutné, aby bola obrátená na správnu stranu a aby boli všetky spoje riadne prekryté.
  22. Nezabudnite, že plechové strechy sa v letných mesiacov rýchlo prehrievajú, preto je nutné povalu silne prevetrávať.
  23. Pri práci s drevom nezabúdajte na drevokazný hmyz. Preventívne ošetrenie impregnáciou dokáže ušetriť veľké peniaze. Je to ťažšie, ale dá sa aplikovať aj na napadnuté drevo.

Vykurovanie domu