Vykurovanie domu

 1. Vykurujete plynom a máte v dome ešte jeden funkčný komín, využite ho na keramické kachle, piecku alebo kozub. Nie je to drahé a je z neho veľmi príjemné sálavé teplo, ktoré využijete najmä na jar a v jeseni. Ako palivo používajte drevo, ktoré je lacné a dostupné.
 2. Nepálte platsty, gumu alebo iný odpad, zaťažujú prírodu a zanášajú komín.
 3. Keramické kachle, piecka alebo kozub dokáže vykurovať aj viacej miestností a zohrievať úžitkovú vodu.
 4. Kvalitnejšie piecky a krbové vložky vydržia o mnoho dlhšie ako akciové.
 5. Takmer vždy platí zásada, že ak je vykurovacie teleso ťažšie, je aj lepšie.
 6. Sporák, kachle alebo krb veľmi dobre pomáhajú odstraňovať z domu vlhkosť.
 7. Ak váš plynový kotol dosluhuje, pouvažujte, či ho nechcete nahradiť kotlom na spaľovanie dreva. Kotol na pyrolytické spaľovanie dreva stojí rovnako a prikladá sa do neho maximálne 2 krát za deň. Pri temperovaní vydrží aj 2 dni a vkladajú sa do neho až polmetrové kusy dreva.
 8. Ak váš bojler dosluhuje, kúpte si taký, ktorý má dva výmenníky a elektrickú špirálu. Je asi o 30 % drahší, ale môže sa k nemu pripojiť slnečný kolektor. Ten bude zadarmo zohrievať vodu na umývanie, keď bude svietiť slnko, alebo ak bude vonku viac ako 10 – 15°C. Predstavte si, že budete mať aspoň 5 mesiacov v roku horúcu vodu zadarmo a ďalšie 3 – 4 mesiace bude predhrievať na 30°C a ďalší zdroj ju ohreje na požadovanú teplotu.
 9. Nalepte si za radiatory reflexnú fóliu.
 10. Kontrolujete si pravidelne spotrebu plynu a robte opatrenia na zníženie jeho spotreby. Ak nemáte automatickú reguláciu teploty vykurovania v obytných priestoroch, zakúpte si ju a inštalujte. Náklady sa pohybujú okolo 70 € a veľmi rýchlo sa vrátia.
 11. Ak používate automatickú reguláciu teploty vykurovania, máte aj snímanie vonkajšej teploty? Ak si ho dáte domontovať, regulácia bude rýchlejšie reagovať na zmenu vonkajšej teploty, čo zníži náklady na kúrenie.
 12. Používate regulačné ventily na radiátoroch, alebo vykurujete aj neobývané miestnosti, ktoré stačí iba temperovať?
 13. Radiátorové ventily s termostatom zabezpečia, že miestnosti budú vykúrené na nastavenú teplotu a nebudú sa prekurovať, alebo v nich nebude zima. Obzvlášť dbajte na vykurovanie a vetranie spálne. Optimálna teplota na spanie je 19° C.
 14. Koľko teplomerov máte rozmiestnených v dome? Kontrolujete ich? Je to malá investícia, ktorá sa vyplatí.
 15. V zime máte radiátory zakryté záclonou, alebo závesom? Ak áno, teplo sála k oknu a nie do miestnosti. Používajte kratšie záclony a závesy, aby teplý vzduch sálal do miestnosti. Kúpte si radšej kratšiu garnižu alebo radiátory nechajte vysunúť viac do miestnosti.
 16. Nechajte si pravidelne vyčistiť komín kominárom, ide o Vašu bezpečnosť.
 17. Na jeden komín je vhodné pripojiť iba jedno vykurovacie teleso.

7 rád ako ušetriť za elektrinu